Kalendarium
1860 - powstaje budynek szkolny murowany z cegły, kryty dachówką
1937 - wybudowano nowy, piętrowy budynek poświęcony 17 X
1966/67 - szkoła zaczęła pracę w systemie ośmioklasowym
1969 - 1 XII zaczyna działać przy szkole ognisko przedszkolne
1973/74 - szkołę przekształcono w czteroklasową z powodu niżu demograficznego
1978/79 - szkoła pracuje w systemie I - III z ogniskiem przedszkolnym i stała się filią Zbiorczej Szkoły Gminnej Nr 1
1983 - szkoła ponownie staje sie samodzielną jednostką pod nazwą Szkoła Podstawowa w Łaziskach
1990 - podwyższono stopień organizacyjny i szkoła z trzyklasowej sukcesywnie staje się ośmioklasową
1992 - podjęta zostaje decyzja o budowie sali gimnastycznej
1998 - oddano do użytku salę gimnastyczną
1999/00 - mury szkoły opuścili ostatni absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej ( rocznik 85 )
1999/00 - pierwszy rok wprowadzenia 6-letniej szkoły podstawowej - reforma oświaty
2005 - 4 października nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia, pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa im.Franciszka Łakińskiego w Łaziskach
2010 - 26 czerwca szkoła obchodziła uroczystość 150 lat swojego istnienia połączoną z nadaniem szkole sztandaru, w tym dniu odbył sie zjazd absolwentów szkoły
2012 - oddanie do użytku wybudowanej przy szkole świetlicy wiejskiej
2013 - nowe opłotowanie wokół szkoły dofinansowane ze środków unijnych
2014 - remont dachu na sali gimnastycznej
2014 - nowy plac zabaw dofinansowany ze środków unijnych
2015 - 155 LAT SZKOŁY
Pierwszy budynek drewniany, kryty słomą według wspomnień mieszkańców powstał krótko po trzecim rozbiorze Polski – brak dokumentacji z dokładną datą budowy i otwarcia. W 1860 roku wybudowano drugi budynek szkolny, murowany z cegły, kryty dachówką. Postawiony został na miejscu poprzedniej szkoły, powstał z inicjatywy ówczesnego kierownika P.Chrzana.W pierwszych latach XX wieku nasiliła się germanizacja w szkołach polskich na terenie zaboru pruskiego. Uczniowie tutejszej szkoły sprzeciwiając się nauczaniu w języku niemieckim i represjom ze strony nauczycieli, podobnie jak „dzieci wrzesińskie”, zorganizowali strajk. W 1937 roku powstał nowy, piętrowy budynek szkoły, który został uroczyście otwarty i poświęcony 17 października przez księdza Wróblewskiego - proboszcza wągrowieckiej Fary. Od 1940 do 1943 roku do szkoły uczęszczały tylko dzieci niemieckie W 1945 roku - po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej, szkoła rozpoczęła edukację w języku polskim. Od roku szkolnego 1966/67 szkoła zaczęła pracować systemem ośmioklasowy.1 grudnia 1969r. zorganizowano przy szkole ognisko przedszkolne. W 1973/74 roku szkoła została przekształcona w czteroklasową. W latach 1978/79 nastąpiła kolejna reforma w oświacie, szkoła zaczęła pracować w systemie klas I– III, z ogniskiem przedszkolnym. Szkoła od tego roku funkcjonuje jako punkt filialny Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 1 w Wągrowcu. 1983 rok - szkoła ponownie stała się samodzielną jednostką i nosiła nazwę Szkoła Podstawowa w Łaziskach. W 1989 roku dobudowano węzeł sanitarny i kotłownię co. 1 września 1991 roku nastąpiłopodwyższanie stopnia organizacji szkoły z trzech klas sukcesywnie do klasy VIII. 12 września 1992r. podjęto decyzję o budowie sali zajęć ruchowych – powołano Komitet Budowy Sali Zajęć Ruchowych w składzie: M. Nogalski, R. Sturma, J. Bejenkowski, S. Torzewski, L. Leszczyński, B. Kotwica. 29 maja 1998 roku nastąpiło uroczyste oddanie sali gimnastycznej do użytku. 1998/1999 rok to kolejna reforma w oświacie. W tym roku szkolnym uczniowie z rocznika 1986 jako pierwsi rozpoczęli naukę w nowo utworzonych gimnazjach w Wągrowcu. Absolwenci urodzeni w 1985 roku kończą jako ostatni ośmioklasową szkołę podstawową, która zostaje przekształcona w sześcioletnią. W 2005 roku zostało otwarte pełnowymiarowe boisko sportowe leżące w pobliżu szkoły, a także nadano szkole imię Franciszka Łakińskiego. 26.06.2010roku z okazji 150-lecia szkoły zorganizowano zjazd absolwentów, w trakcie którego szkoła otrzymała sztandar.
W styczniu 2013r. otwarto, dobudowaną do budynku szkolnego, świetlicę wiejską wraz z bogatym zapleczem. W 2014 r. szkoła wzbogaciła się o nowe meble, wyposażenie sali zabaw,sprzęt multimedialny oraz nowy plac zabaw dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzięki dotacji z Urzędu Gminy Wągrowiec sala gimnastyczna pokryta została nowym dachem.
Obecnie do szkoły uczęszczają dzieci z Łazisk, Ochodzy, Jankowa, Rgielska i Sadów. Do dyspozycji uczniów oddanych jest 6 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, salka do zajęć logopedycznych, sala gimnastyczna oraz pomieszczenia świetlicowe wykorzystywane w porozumieniu z Kołem Gospodyń Wiejskich.
Teren szkoły jest ogrodzony.
Placówka posiada wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, 10 na 11 nauczycieli to nauczyciele dyplomowani. Wszyscy posiadają kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Nauczyciele na zajęciach stosują aktywizujące metody nauczania, wdrażają programy i projekty własne, chętnie angażują się wraz z uczniami i rodzicami w działalność charytatywną i społeczną. Uczniowie szkoły uczestniczą w wielu konkursach przedmiotowych, artystycznych i zawodach sportowych. Na swoim koncie mają sukcesy i osiągnięcia w konkursach teatralnych, literackich i matematycznych. Chętnie biorą udział w wycieczkach krajoznawczych i wyjazdach do kina, teatrów czy na zajęcia na basenie. Nauczyciele podejmują różnorodne działania innowacyjne: cykliczne spotkania sportowo –wiedzowe dla klas I-III pod hasłem ,,Baw się z nami”, zawody w Ringo, Bieg Patrona z okazji imienin Franciszka Łakińskiego, Dzień Ziemi wraz ze świętem pieczonego ziemniaka, konkurs na najstraszniejszą dynię i wiele innych.
Placówkę wyróżnia bardzo dobra współpraca z rodzicami. To dzięki zaangażowaniu rodziców udało się wykonać wiele prac na terenie szkoły np. wymiana okien, odnowienie klas lekcyjnych, położenie trwałej wykładziny, odnowienie korytarzy szkolnych, położenie boazerii, zakup laptopa, projektora i ekranu do projekcji multimedialnych.
Systematycznie od wielu lat organizowane są imprezy środowiskowe, m.in. z okazji Dnia Matki i Ojca, pikniki rodzinne i Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka połączone z Wieczorem Kolęd. Rodzice biorą udział w spotkaniach i warsztatach organizowanych w szkole, zawsze chętnie służą pomocą.